BEZLEPKOVÝ FRANCOUZSKÝ JABLEČNÝ KOLÁČ

BEZ LEPKU / BEZ LAKTÓZY / VEGAN / SLADKÉ / DEZERT

DOBA PŘÍPRAVY

Příprava 25 min. / Vaření 25 min.

INGREDIENCE

Na těsto

250 g mandlové mouky
2 lžíce tapiokové mouky nebo arrowroot mouky
3 lžíce javorového sirupu / medu
3 lžíce ghí
1 lžička vanilkového extraktu

Na spodní vrtsvu jablek
3 větší jablka (cca 450g)
1 lžíce ghí
2 až 3 lžíce javorového sirupu
¼ lžičky mleté skořice
kůra z 1 průměrného bio citrónu

Na horní vrstvu jablek
3 větší jablka (cca 450g)
1 lžíce ghí
2 až 3 lžíce javorového sirupu
¼ mleté skořice

Bezlepkový francouzský jablečný koláč

POSTUP

  1. Předehřejeme si troubu na 160°C.
  2. Ve velké míse smícháme 250g mandlové mouky a 2 lžíce tapiokového škrobu (mouky) nebo arrow root mouky. Zamícháme, aby se obě spojily. Přidáme 3 lžíce javorového sirupu nebo medu, 3 lžíce ghí v pokojové teplotě a 1 lžičku vanilkového extraktu. Metlou zamícháme. Těsto poté rukama uhněteme a zabalíme do potravinové fólie a necháme ho 15 min odpočinout. Prý mu to pomůže.
  3. Rozložíme si patřičný kus pečícího papíru na pracovní desku. Budeme na něm válet těsto a pak umě obracet do formy. Na tuhle fázi jsem si vzal na pomoc ještě trochu mouky jako ochranu před lepením těsta na váleček. Sáhl jsem po pohankové mouce, abych si nekontaminoval odpočinuté těsto lepkem. Uvalíme si ideální kružnici ve velikosti vaší formy. Já jsme použil tu s průměrem 24 cm. Měřil jsem si ji Gabčiným pravítkem a pak jsem ji vymazal pořádně ghí másledm. Teď přichází ta největší zábava. Možná se to dá udělat lépe, ale já pečící papír otočil vzhůru nohama tak, aby mi těsto vypadlo přímo do formy. Ano, je to tak, netrefil jsem se úplně přesně, ale to co vypadlo vedle, jsem vlastníma rukama vhnětal zpět do formy. Přichází na řadu další krok, u kterého jsem se dobře bavil. Vidličkou do těsta na dně formy uděláme významný počet dírek. A dáme na 10 min do trouby. Po 10ti minutách vyndáme z trouby a necháme chladnout.
  4. Připravíme se první vstrvu jablek. Oloupeme si 3 jablka a nakrajíme na měsíčky. U téhle vrstvy není potřeba, aby byli měsíčky stejné. Ale vezměte to jako trénink na to, co teprve přijde. Ve větší hluboké pánvi si na středním plameni rozehřejeme 1 lžící ghí, 2 až 3 lžíce javorového sirupu, kůru z jednoho průměrného bio citrónu a ¼ lžičky skořice. Zamícháme a přihodíme nakrájená jablka. Restujeme, občas zamícháme, asi 7 minut než jablka změknou. Pak se je druhou stranou lžíce pokusíme rozmačkat. Není potřeba to ale lámat přes koleno. Restujeme ještě chvíli, dokud se téměř veškerá tekutina nevypaří. Pak odstavíme.
  5. Nyní přichází těžké rozhodnutí, zda-li chcete mít horní vrstvu přehnaně nafintěnou a nebo krásně chaotickou. Já zkusil obě varianty. Doma vyhrála ta s měsíčky vyskládanými do kruhu. Ale prvně zapůsobila i ta nahodilá. Oloupeme si zbylá 3 jablka a nakrajíme pravidelné a na obou stranách stejně široké měsíčky. V další pánvi si rozehřejeme už notoricky známe ingredience. Tedy 1 lžíci ghí, 2 až 3 lžíce javorového sirupu a ¼ lžičky skořice. Přihodíme jablka a restujeme 5 minut. Odstavíme a necháme vychladnout. Abyste si pak při skládání jablečných puzzlí nespálili ruce.
  6. Lžíci rozetřeme pravidelně první vrstu jablek na vychladlou krustu. Poté strávíme několik nezapomenutelných chvilek s vyskládáváním druhé vrstvy jablek do pravidelného kruhu. Úspěšné provedení spočívá v chytrém rozvhrnutí. O něco lepší se jeví stav, kdy vám pár měsíčků ještě zbyde než kdyby vám chyběli a museli jste celý obrazec roztahovat. Jakmile máme hotovo, nenecháme ani kapku tekutiny z pánve nazmar a potřísníme s ní koláč. Šoupneme do trouby na 25 min. Pro ty, jako já, co se bojí, že jej připalí, doporučuji v polovině času formu s koláčem v troubě pootočit, aby byl se pekl pravidelně.
  7. S úsměvem a patřičnou pýchou servírujte.
Napiš co hledáš & stiskni 'Enter'