KUŘE S JABLKY - BORŮVKY A KURKUMA

MASO / OBĚD / VEČEŘE / BEZ LEPKU

DOBA PŘÍPRAVY

Příprava 20 min. / Vaření 80 min.

INGREDIENCE

1 menší bio kuře (1,5 kg)
5 lžic olivového oleje
2 velké cibule nakrájené na plátky
3 lžičky soli
1 vrchovatá lžička kurkumy
1 vrchovatá lžička skořice
½-1 lžičky čerstvě umletého pepře
250 ml vody
3 jablka
1 velká hrst borůvek
3 lžíce medu
5 lžic jablečného octa

Kuře s jablky - borůvky a kurkuma

POSTUP

  1. Nejprve si omyjeme kuře a necháme jej oschnout.
  2. Předehřejeme si horkovzdušnou troubu na 190°C. Pokud máte hrnec do trouby, použijte jej hned na začátku. My si musíme vystačit s pánví.
  3. Na pánvi si necháme rozpálit 2 lžíce olivového oleje a přidáme na plátky nakrájenou cibuli. Restujeme po dobu cca 7 minutek. Mezitím si připravíme 1 lžičku kurkumy, 2 lžičky soli, 1 lžičku skořice a ½-1 lžičku pepře. Koření přisypeme na pánev k cibuli a pořádně promícháme. Zbývá nám ještě 1 lžička soli. Tu využijeme především k osolení břicha kuřete. Pokud nám v ruce zbyde ještě sůl, využijeme ji na kůži.
  4. Nyní na pánev s okořeněnou cibulí přidáme další 2 lžíce olivového oleje a navrch položíme kuře, pečeme z každé strany cca 3 minutky. Kuře se krásně obarví kořením. Pokud nám začne kůrka kuřete praskat, znamená to, že kůrka začíná hnědnout – to je signál, rychle jej obrátit.
  5. Na větší pekáč umístíme kuře s cibulí, přilijeme cca 350 ml vody a dáme do trouby. Nastavíme si nyní kuchyňskou minutku cca na 1:20 hodinu. Kuře pravidelně přeléváme šťávou z pekáče po dobu celého pečení.
  6. Teď je čas si udělat první fázi úklidu. Nevím, jak ostatní, ale u mě už začala spoušť. Pánev otřeme papírovou utěrkou. Budeme ji ještě potřebovat. Prkýnko s nožem si také necháme venku. Důležité je, zbavit se kurkumy. Je to přírodní barvivo, které například z kuchyňské desky dostanete pryč jen zázrakem.
  7. Na pánvi si rozehřejeme další 1 lžíci olivového oleje. Na měsíčky si rozkrájíme 3 jablka. Neloupeme je. Zbavíme je jadřinců. Na oleji restujeme cca 10 minut. Jablka otáčíme, aby mírně zhnědla z obou stran.
  8. K jablkům přihodíme 1 hrst borůvek, 5 lžic jablečného octa a 3 lžíce medu. Na prudším plameni restujeme ještě další 2 minutky. Borůvky začnou praskat a vznikne nám hustá tmavá šťáva. Opečená jablka se šťávou z borůvek přidáme ke kuřeti.
  9. Nyní můžeme kuře obrátit. Není to však nutné. Záleží, z jaké strany si jej přejeme mít opečené.
  10. Na závěr zdobíme bylinkami.
Napiš co hledáš & stiskni 'Enter'