TEPLÝ SALÁT - RÝŽE, MANDLE, BRUSINKY, CIBULE

VEČEŘE / OBĚD / DO 45 MIN / VEGETARIAN / VEGAN

DOBA PŘÍPRAVY

Příprava / Vaření 45 min.

INGREDIENCE

(3 porce)

150 g celozrná rýže (¾ hrnku)
70 g divoké černé rýže
1 středně velká červená cibule
2 hrsti nepražených mandlí ( cca 50 g)
1 hrst slunečnicových semínek
30 ml olivového oleje + 2 lžíce na cibuli + 1 lžička na oříšky a semínka
štáva z ½ citrónu
8 snítků bazalky
2 hrsti rukoly
1 hrst bio sušených brusinek (40 g)
himalájská sůl
špetka pepře
½ granátové jablko – dobrovolné

Teplý salát - rýže, mandle, brusinky, cibule

POSTUP

  1. Máme dva druhy rýže. Každý typ se vaří nepatrně jinak dlouho, takže si vezmeme dva hrnce a podle návodu na etiketě je uvaříme. Vždy rýži před vařením propláchneme, ať se nám nelepí, což je pro salát opravdu nevhodné. Obvykle se ale rýže vaří v poměru – na 1 hrnek rýže potřebujeme 2 hrnky vody. Hnědou rýži osolíme. Postačí ¼ lžičky soli. Divokou černou rýži není potřeba solit.
  2. Zatímco se bude vařit rýže, orestujeme si lehce dozlatova mandle a slunečnicové semínka na 1 lžičce olivového oleje. Stačí cca 4 minutky. Pozor, nesmí příliš zhnědnout.
  3. Teplé oříšky a mandle dáme stranou do mističky. Nyní orestujeme červenou cibuli, kterou jsme si nakrájeli na slabé plátky. Přidáme na pánev 2 lžíce olivového oleje a restujeme cibuli cca 8 minut na středním ohni. Je důležité, aby cibule změkla.
  4. Do velké misky, v které budeme podávat salát, nalijeme 30 ml olivového olej, šťávu z ½ poloviny citrónu, 1 stroužek rozdrceného česneku, nasekané 4 snítky bazalky, ⅓ lžičky himalájské soli a špetku pepře. Dalé přisypeme mandle, semínka, teplou orestovanou cibuli a hrst sušených brusinek. Směs promícháme a necháme odležet ideálně 5 minut. Vyjde to krásně, protože právě v tu dobu se dovaří rýže.
  5. Uvařenou rýži a rukolu zamícháme do misky s ostatními ingrediencemi. Ozdobíme zrníčky z ½ poloviny granátového jablka. Používáme neslazené brusinky, které jsou podstatně kyselejší, takže granátové jablko příjemně zmírní kyselost a zároveň salát rozzáří.
Napiš co hledáš & stiskni 'Enter'