BEZLEPKOVÝ PEKANOVÝ KOLÁČ

VEGAN / SLADKÉ / PODZIM / DO 45 MIN

DOBA PŘÍPRAVY

Příprava / Vaření 30 min.

INGREDIENCE

na 12 porcí

na krustu
50g kokosové mouky (½ hrnku)
50g mandlové mouky (½ hrnku) – možné i rozemleté mandle
75 ml ghí másla
1 lžíce javorového sirupu (lze i agáve či datlový)

na karamelovou vrstvu
2 lžíce rozemletých lněných semínek či 1 lžíčka lněné mouky
10 lžic vody
4–5 datlí (volitelné)
1 hrnek pekanových ořechů (120 g)
2 lžíce ghí
80g kokosového cukru (½ hrnku)
2 lžíce sirupu
½ lžičky skořice
¼ lžičky mletého zázvoru
¼ lžičky muškátového oříšku

Bezlepkový pekanový koláč

POSTUP

  1. Předehřejeme si troubu na 175°C.
  2. Vezmeme si malou misku a v ní si smícháme 50g kokosové mouky, 50g mandlové mouky, 75 ml rozpuštěného ghí másla a 1 lžíci sirupu. Vznikne nám těsto, které rozprostřeme na pečící papír do kulaté formy. Těsto rozprostřeme do velmi tenké vrtsvy.
  3. Dáme do trouby a pečeme cca 8 minut. Raději kontrolujeme a dáváme pozor, aby nám příliš nezhnědlo. Zatímco se nám peče těsto, v hrnečku si rozmícháme 2 lžíce rozemletých lněných semínek a 10 lžic vlažné vody. Ze směsi nám vznikne gel, taková náhrada vajíček. Hrneček dáme do lednice.
  4. Nyní si připravíme horní karamelovou vrstvu. Vezmeme si středně velkou pánev. Na ní si necháme rozehřát 2 lžíce ghí másla, přidáme 2 lžíce sirupu, ½ lžičky skořice, ¼ lžičky mletého zázvoru, ¼ lžičky muškátového oříšku a promícháme. Nakonec přisypeme 80g kokosového cukru a pomalu mícháme, začíná se nám tvořit karamel. Jakmile to začne bublat, zmírníme plamen a mícháme ještě cca 30 sekund. Sundáme z plotýnky.
  5. Připravíme si 120g pekanových ořechů a 4 vypeckované datle. Datle nasekáme na menší kousky. Co se týče pekanových ořechů, lze jich nasekat jen část a z části nechat ořechy celé.
  6. Do karamelové směsi přilijeme směs vody a lněných semínek, důkladně promícháme, k tomu přisypeme ještě datle a ořechy. Nyní karamelovou směs rozprostřeme na upečený základ a dáme péct ještě na 170°C cca 15–20 minut.

pozn. Kokosovou mouku lze nahradit velmi jemným strouhaným kokosem. Jedinou nevýhodou je, že upečený základ bude více mokrý a méně pevný po upečení i horní vrstvy. Na chuti se ale nic zásadně nezmění.

Napiš co hledáš & stiskni 'Enter'