HOUBOVÁ PAŠTIKA

DIP / SNÍDANĚ / PÁRTY / BEZ LEPKU / PŘEDKRM

DOBA PŘÍPRAVY

Příprava 10 min. / Vaření 25 min.

INGREDIENCE

⅓ hrnku mandlí cca 60g
3 lžíce ghee
1 menší červená cibule
3 stroužky česneku
350 g máslových žampionů
sůl
pepř
1 lžíce červeného suchého vína (dobrovolné)
2–4 lžíce másla
1 lžíce balsamico ocet
½ lžce jablečného octu
špetka cayenského pepře
špetka strouhaného muškátového oříšku

Houbová paštika

POSTUP

  1. Předehřejeme si troubu na 170°C. Plech si vyložíme papírem. Na něj rozprostřeme 60 g loupaných mandlí a dáme do trouby cca na 6–7 minut. V půlce času mandle obrátíme. Mandle lehce zhnědnou.
  2. Připravíme si velkou pánev. Nakrájíme si nadrobno 1 červenou cibuli. Tu orestujeme na 1 lžíci ghee másla. Jakmile cibule zesklovatí, přidáme 3 stroužky rozdrceného česneku, 1/4 lžičky soli a špetku čerstvě namletého pepře. Restujeme ještě další 2–4 minutky, dokud není zelenina krásně měkká. Hotovou cibuli s česnekem přendáme do mističky stranou.
  3. Na stejnou pánev přidáme další 3 lžíce ghee másla a na nich orestujeme rozčtvrcené žampióny. Restujeme cca 4 minuty. Žampióny už by měly po okrajích lehce hnědnout. Nyní přidáme 1/2 lžičky soli a špetku čerstvě namletého pepře. Restujeme následně ještě 1 minutu. Žampióny by neměly syrové, ale zároveň příliš měkké. Na závěr přidáme orestovanou cibulku s česnekem, promícháme, aby se chutě propojily. Nyní přidáme 1 lžíci červeného vína, opět zamícháme a necháme absorbovat tekutinu. Přesuneme z plotýnky stranou a necháme vychladnout.
  4. Ve food procesoru si rozmixujeme nahrubo opražené mandle.
  5. Na malé pánvi si rozpustíme na mírném ohni 2 lžíce másla, k němu přimícháme 1 lžíci balsamica a ½ lžíce jablečného octa. Mícháním připravíme krémový dresink, který rovnou přilijeme do food procesoru/mixéru spolu s orestovanými žampiony a zeleninou.
  6. Na závěr přidáme ještě malinkou špetku kajenského pepře a strouhaného muškátového oříšku. Pomazánku mixujeme úplně dohladka nebo pouze krátce nahrubo. Každá varianta chutná jinak.
Napiš co hledáš & stiskni 'Enter'