MUNGO FAZOLE S VEJCI
Jíst luštěniny se neustále učím. Jediné, co jsem zvládala jako malá jíst, byla čočková polévka ve školní jídelně. Ale takové fazole, ty do mě nikdo nedostal. Poslední roky jsem si oblíbila čočku, cizrnu a některé typy fazolí. Píšu to stále dokola, ale je to vážně jen o tom, jak to člověk umí připravit.
Následující recept by mohl být taková exotická verze našeho typického jídla “čočka s vajíčkem”. Tahle verze je však absolutně boží, šťavnatá a krásně provoněná. Ovšem v hlavní roli jsou mungo fazole, které pochází původem z Indie. Mně osobně trochu připomínají chuť čerstvého hrášku. Pro lepší stravitelnost je dobré mungo fazole předem namočit alespoň na 2 hodiny. Není to povinnost, ovšem doba vaření se nepatrně zkrátí a není pak během vaření potřeba dolívat další vodu. Následující postup je bez namáčení.
Fotky postupu jsem teď bohužel nestíhala, protože jsem odbíhala od kuchyňské pultu o metr dál ke stolku, do mé “kanceláře” pracovat. Příště snad doplním, kdyby někdo potřeboval nějaký detail :-).
DOBA PŘÍPRAVY
Příprava 5 min. / Vaření 55 min.INGREDIENCE
3–4 porce
2 lžíce ghee
1 větší cibule
3 stroužky česneku
1 lžička čestvého zázvoru
½ kurkumy
1 lžička garam
masala
1 – 1,5 lžičky soli
300 – 450 ml vody
1,5 konzervy loupaných rajčat
200 g mungo
fazolí
10 lžic kokosové
mléko
4 – 6 vajíček
sezamová
semínka
máta
chilli
POSTUP
- Připravíme si velkou pánev. V té si orestujeme na ghee másle na kostičky pokrájenou cibuli. Přisypeme na plátky nakrájené 3 stroužky česneku, nastrouhanou lžičku čerstvého zázvoru a restujeme ještě 2 minuty. Poté přidáme ½ lžičky kurkumy, 1 lžičku garam masaly, promícháme a necháme provonět kuchyni. :-)
- Do pánve přilijeme 300 ml vody, pokrájená rajčata z konzervy i se šťávou, omyté mungo fazole a 1 lžičku soli. Pod pokličkou necháme vařit cca 50 minut. Délka vaření se odvíjí od stáří fazolí, takže je nutné je ochutnat. Fazole absorbují hodně vody, tudíž v průběhu vaření přidáváme ještě cca 2×150 ml vody dle potřeby. Fazole musí být neustále ponořené.
- Jakmile jsou fazole měkké, přimícháme 10 lžic kokosového mléka a 4 lžíce nasekaných lístků máty i se stonkem.
- Nyní si lžící uděláme v hotovém mungovém curry důlky, do kterých opatrně rozklepneme 4–6 vajíček. Zakryjeme pokličkou a na mírném ohni vaříme po dobu cca 4 minut. Žloutky vypadají zakaleně, ale stačí vzít nůž a velmi opatrně rozříznout vrchní vrstvu žloutku.
- Zdobíme sezamovými semínky, lístky máty a chilli.
Dobrou chuť
gabi
Líbil se ti recept? Pomož nám ho šířit ...
Mohlo by ti ještě chutnat
Okomentuj recept
Moc rádi uslyšíme, co si myslíš. Povedl se ti recept? Jak jsi si jej upravil? Dej nám vědět a poděl se s ostatními.
GÁBINA píše: #2
Jaký máš prohlížeč? Většinou se stává, že starý Explorer nové fonty nepodporuje. :)
před 8 lety
LUCIE píše: #3
Ha!! mungo fazole se mi už pěkně dlouho válí doma a nevím, co si s nimi počít! Vytrhli jste mi trn z paty,díky
před 8 lety
GÁBINA píše: #4
To jsem rádi Lucí. :) Doporučuji je dopředu namočit, budete je pak 2× rychleji ;-)
před 8 lety
GÁBINA píše: #6
Děkuju moc za zpětnou vazbu, hned mám hezčí večer :) Souhlas s tímhle kořením člověk nemůže šetřit ;-) Krásný večer
před 8 lety
IVČA píše: #7
super receptíky. miluju indickou kuchyni a mungo kari podle tohoto receptu móóóóc dobré
před 7 lety
GÁBINA píše: #8
Děkujeme Ivčo, jsem hrozně ráda, že chutná a povedlo se. Já na indickou kuchyni taky nedám dopustit :) Zrovna mám připravený podobný recept, ale s mletým masem a snad se mi ho o víkend podaří dát na blog.
Krásný víkend G.
před 7 lety
IRENA píše: #12
jídla s mungo vařím často, ale tento recept (dělala jsem bez vejce) chutnal všem – i mému masožravému manželovi!!! p.s. nejim maso ani vajíčka.
před 6 lety
ANETA píše: #13
Díky za recept, zrovna ho vařím. Jen mi nedá se zeptat, není způsobeno, že se to tak dlouho vaří, že se to solí hned na začátku? Luštěniny se přece mají solit až nakonec, aby rychle změkly. Nebo u mungo je to jinak?
před 5 lety
DAG píše: #15
Recept je super, ale mě do kuchyně konzervovaný rajčata nesmí. Není nad čerstvá cherry rajčátka!
před 5 lety
KRISTÝNA píše: #16
Dokonalý recept. Poprvé jsem zkusila mungo fazole a s tímto spojením nemají chybu. Díky:)
před 4 lety
LUDMILA píše: #17
Baví mě odjakživa objevovat nové chutě dříve neznámých či málo známých surovin a jejich variabilní použití v přípravě pokrmů.
před 4 lety
ŠÁRKA píše: #19
Na doporučení rodičů, kterým to moc a vícekrát chutnalo, zkouším. Zklamání. Kdybych tam aspoň nedala tu mátu, asi by to ještě bylo dobré, ale všechno dohromady to je jak když pejsek a kočička vařili dort. Tolik dobrých věcí uvnitř a asi to vyleju, teď za tepla jsme to ještě někteří z nás i pozřeli, ale ohřívané to asi už nedáme. Mungo je zkažené vařením, už nikdy ho vařit nebudu – naklíčené je super a ještě plné vitamínů, vařené je prostě bez chuti.
před 3 lety
EVA píše: #20
Teda úplná pecka, vařila jsem poprvé a za mě dost dobrý ????. Měla jsem strach z máty, ala dala tomu velice zajímavou chuť. Za mě luxus budeme vařit a děkuji ????
před 3 lety
MARKÉTA píše: #21
Hezké stránky, hezká práce a rozšířené obzory v kulinářství, děkuji:) jen tak dál..
před 3 lety
ALČA píše: #22
Už je tomu delší čas,co jsem si Mungo přinesla domů. Díky vám konečně dnes na ně došlo. Moc jsem si pochutnala. Mám tohle ladění do Indické kuchyně moc ráda. Ukládám a určitě se budu k tomuto pokrmu ráda vracet a nejen k němu. Díky !!!
před 3 lety
LENDA píše: #23
Mňam! Bylo to výtečné a rychlé! A taky rychle snědené. Akorát mátu jsem tam nedala, jelikož jsem ji neměla.
před 3 lety
Okomentuj recept
Tvůj e-mail nebude zobrazen.
Foodblog roku
2019
2017
2016
Kdo jsme?
A kdo jsi ty?
Napiš nám tvoje křestní jméno a e-mailovou adresu a my ti pošleme vždy upozornění na nový příspěvek, rady, tipy, recepty a spoustu dalšího.
Mrkni se
Buďme na blízku. Spoj se s námi na sociálních sítích.